SPgŠ a SOŠS Mladá Boleslav

Časy se mění a my se měníme s nimi.

Podzim se chýlí ke konci, téměř všechno listí již opadalo ze stromů, mrazivé noci jsou tu, přiblížil se čas adventu. Za námi jsou po včerejší dlouhé noci i stužkovací večírky. V letošním roce jsme si je užili v duchu pekelně kostýmovém, maskovacím i hororovém. Na jednom z nich dokonce kolegyně ctihodná angličtinářka šermovala motorovou pilou, kterou si jakožto správná vlastenka zakoupila v barvách školy. Žáci využili možnost a svým učitelům připravili nejednu pekelně krušnou chvíli. Někdy natolik vzrušující, že i z kolegy matikáře se doslova kouřilo při logickém cvičení, jež pro něj žáci stvořili. Hodiny se snažil, aby dostál své cti. Okusovat kolegu bylo také velmi zajímavé a jistě by všechny přítomné učitele zajímalo, kdože takový úkol připravil :D. Soutěžilo se, tancovalo, pronášela se řada mouder a slibů a všem nám bylo dobře. Zákopové školní války mezi studenstvem a žactvem byly rázem ukončeny a válečné sekery zakopány. Parádní byla souhra maturantů a jejich opor, jež je mají k vysněnému cíli dovésti. Všechny večírky byly moc pěkné a v úchvatné atmosféře, kterou vytvořili přívětiví žáci a herecky a soutěživě založení pedagogové. A tak ovzduší otravoval jen štiplavý kouř nikotinových „pachchoutek“ našich žáků. Inu, alespoň jednu nectnost jsme jim v oné večery museli dovoliti.

Věřte, bylo hezké slyšet různá předsevzetí, že na maturitu se žáci naši řádně připraví. Chce se věřit, že tomu tak bude. Ostatně po podzimních maturitních zkouškách se úspěšnost našich maturantů vyhoupla k uctihodnému číslu a za to jsme rádi. Samozřejmě bychom byli nejraději, kdyby úspěšnost byla stoprocentní, nicméně ani „opiová doupata“ večírků nám realismus nevzala. J

Vraťme se k našim maturantům. Ano, právě jim začíná nejzapeklitější část života. Jejich sen se může za pár měsíců změnit v realitu. Sny dávají životu smysl. Většina lidí si něco přeje, když padá hvězda, nebo když prochází kolem kominík. Je to hezké a navíc zábavné, ale nic to neznamená, dokud se za tou hvězdou nevydáte. Jinými slovy, přičiňte se, aby se váš sen splnil. Musíte, maturanti (ale nejen vy), věřit sami v sebe a musíte se rozhodnout jít za

svým snem a udělat vše pro to, aby se vám váš sen splnil. Pryč je čas lenošení a diskusních klubů u lékařů, zubařů a další opravdu nutných „MUDrů“. Nastává čas mentálních map, čtení 20 knih, rozhovorů v jazyce anglickém či účtování má dáti / dal. Čas několika dlouhých měsíců, který však může život posunout blíže k dospělosti. Výsledek snažení na sto procent jistý není. Jisté je však to, že za všechny své kolegy mohu slíbit, že pedagogický sbor naší školy udělá vše pro to, aby květnové završení bylo úspěšné. Vážení žáci, jsme tu pro vás, jsme připraveni vám pomoci. Zbytek je už jen na vás. J

Za pár dní začíná advent a já bych rád ve druhé části tohoto počtení pozval všechny naše přátele, rodiče, čtenáře a absolventy na prosincové akce. Již v pátek 5. prosince můžete popřemýšlet nad tím, kdože je ten Mikuláš, čert či anděl. Žáci naší školy totiž pro magistrát připravují velkou Mikulášskou jízdu po Mladé Boleslavi. Harmonogram jízdy zveřejníme na facebooku školy. O pár dní později  – 13. prosince – bude školní sbor Bambini di Karmel, složený nejen z žáků ale i učitelů naší školy, vystupovat se Živým Betlémem ve Sboru českých bratří. Další naši žáci připravují program pro městský palác Templ. Tam bude možné zakoupit i cukroví a další dobroty našich žáků – cukrářů a pekařů. Výrobky našich žáků bude možné v tento den zakoupit i v Mnichově Hradišti při akci Vladštejnské Vánoce. Poslední prosincovou akcí budou Vánoce na Karmeli, a to 18. prosince.

S adventem však nepřicházejí jen akce naší školy. Přichází i předvánoční shon, plné obchody, honba za drahými dárky a cídění bytů. Chtěl bych vám popřát za všechny Karmeláky, abyste čas adventu přežili v co největší pohodě a v harmonii. Věřte, že daleko nejdůležitější je své blízké obdarovat svojí přítomností, popovídáním si a uděláním si času vzájemně sami na sebe. Věřte, že i tehdy uvidíte oči, jež se rozzáří a srdce, která zajásají. Nezapomínejme na ty, kteří jsou tak sami.

Užívejte čas předvánoční v klidu, čerpejte energii z krásna, které bude kolem nás. Mějte oči, srdce i duši otevřené. Krásné dny vám za všechny Karmeláky přeje Štefan Klíma.